از پتانسیل های بی نظیر خراسان جنوبی تا طرح آمایش سرزمینی

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با اشاره پتانسیل های استان،گفت: طرح آمایش سرزمینی به محورهای توسعه استان در 8 محور اصلی در سند آمایش در 10 بخش تشریح شده است.

از پتانسیل های بی نظیر خراسان جنوبی تا طرح آمایش سرزمینی

محمدهادی آرین در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران اظهار کرد: از سال 83 خراسان جنوبی با جدا شدن از خراسان بزرگ تشکیل شد و در سال 92 طی دو سال الحاق شهرستان های فردوس و طبس را داشتیم.

وی اضافه کرد: ارزش اضافه کرده استان طی سال های 84 تا 94 از 9 هزار و دو میلیارد ریال به 67 هزار و 290 میلیارد ریال افزایش یافته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی توضیح داد: محصولات کشاورزی مانند زرشک، زعفران، عناب، گل نرگس، زیتون، گیاهان دارویی، شتر و بز کرکی از جمله مزیت های خراسان جنوبی هستند.

آرین ادامه داد: این استان در فراوری زعفران رتبه دوم، رتبه چهارم فراوری پنبه و رتبه پنجم گل نرگس و پسته را دارد.

وی اضافه کرد: وجود ذخایر معدنی غیرفلزی مانند ذغال سنگ، سنگ های تزئینی، خاک های صنعتی و مواد نسوز از دیگر مزیت های منطقه ای است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی اعلام کرد: پتانسیل توسعه انرژی های تجدیدپذیر در مقیاس نیروگاهی و ظرفیت توسعه انرژی های تجدیدپذیر در مقیاس کوچک با توجه به تعداد روزهای آفتابی که حدود 300 روز در سال است، از دیگر ظرفیت های استان است.

آرین اظهار کرد: وجود پتانسیل های گردشگری ویژه مانند کویر لوت، وجود کوه های مریخی رنگی در نهبندان، وجود آبگرم های معدنی در فردوس، سربیشه و خوسف، آسمان صاف و تاریک سه قلعه به عنوان یکی از 15 آسمان تاریک جهان و مناسب برای نجوم گردی ایران و بهترین نقطه رصد ستارگان در ایران، چشمه های آب گرم و سرد مجاور هم در طبس و وجود کلوت ها در نهبندان از دیگر ظرفیت های استان است.

وی با تاکید بر استفاده از ظرفیت مرزها، اعلام نمود: مجاورت با مرز و امکان توسعه بازرگانی خارجی از دیگر ظرفیت های استان است که باید مورد توجه قرار گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی با بیان اینکه مطالعات سند آمایش سرزمینی استان در شورای برنامه ریزی و توسعه استان در تاریخ 2 آذر 96 به تصویب رسید، اضافه کرد: این مطالعات در جلسه اردیبهشت ماه 97 در شورای ملی آمایش سرزمین طرح و مورد تایید نهاده شد.

آرین ادامه داد: مطالعات آمایش بر مبنای توضیح خدمات معین و به صورت یکسان و هماهنگ با کل استان های کشور تهیه و تدوین شده است.

وی اظهار کرد: انتظارات از این سند کاملا معین و معین شده بوده و بر این اساس نظارت نیز به صورت استاندارد در کل کشور اجرا شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی خراسان جنوبی توضیح داد: طرح آمایش سرزمینی به محورهای توسعه استان در 8 محور اصلی در سند آمایش در 10 بخش تشریح شده است.

آرین با بیان اینکه بر اساس طرح آمایش کانون های سکونتی استان تدوین شده است، یادآور شد: با توجه به اینکه مطالعات استان چندین مرحله نظارت در استان و کشور را پشت سر گذاشته است، می توان با اطمینان خاطر اعلام کرد که این مطالعات اهدافی را که برای آن تدوین شده، محقق ساخته است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 4 خرداد 1398 شناسه مطلب: 119

به "از پتانسیل های بی نظیر خراسان جنوبی تا طرح آمایش سرزمینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پتانسیل های بی نظیر خراسان جنوبی تا طرح آمایش سرزمینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید