ازن آلاینده اصلی فصل گرم سال جاری

هوای تهران در تابستانی که گذشت 13 روز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت که علت 12 روز از این 13 روز افزایش آلاینده ازن بود.

ازن آلاینده اصلی فصل گرم سال جاری

به گزارش خبرنگاران، تابستان سال جاری در حالی به انتها رسید که پایتخت نشینان طی این مدت 80 روز هوای سالم و 13 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس بر اساس شاخص AQI (شاخصی که بر اساس بزرگترین مقدار یک آلاینده اعلام می گردد) تنفس کردند.

بر اساس آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، هوای پایتخت طی تابستان 12 روز به دلیل افزایش غلظت آلاینده ازن در شرایط ناسالم برای گروه های حساس بود. در این بین روزهای 11 و 12 تیر ماه ازن به بیشترین میزان خود یعنی به ترتیب به شاخص 150 و 133 رسید و در آستانه شرایط ناسالم برای گروه های حساس نهاده شد.

علاوه بر آلاینده ازن، ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون نیز در تابستان سال جاری چند روزی فرصت حضور بیش از حد مجاز در پایتخت را پیدا کردند و هوای شهر را در تاریخ 3 و 29 مرداد به ترتیب با شاخص 106 و 116 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دادند البته در تاریخ 29 مرداد نه تنها ذرات معلق در شرایط ناسالم برای گروه های حساس نهاده شد بلکه ازن نیز با شاخص 102 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.

در کنار این دو آلاینده، ذرات معلق کمتر از 10 میکرون نیز یک روز از هوای تهران در تابستان را در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دادند. همانطور که گفته شد در تاریخ 29 مرداد غلظت ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون و آلاینده ازن افزایش یافت. در این روز ذرات معلق کمتر از 10 میکرون نیز با شاخص 134 در شرایط ناسالم برای گروه های حساس نهاده شد و به این ترتیب در یک روز سه آلاینده مهم هوای تهران را تحت تاثیر خود قرار دادند.

به گزارش خبرنگاران، آلاینده ازن، آلاینده ای است که از واکنش برخی گازها مانند اکسیدهای نیتروژن، ترکیبات آلی و هیدروکربن ها ایجاد می گردد. میزان غلظت این آلاینده با شدت دریافت نور خورشید در ماه های گرم سال افزایش پیدا می نماید همچنین برای فراوری ازن پیشران هایی مانند هیدروکربن های نسوخته خودروها و موتورسیکلت ها و اکسیدهای ازت ضروری است که این ها در کنار اشعه ماوراء بنفش خورشید در فصول گرم سال سبب فراوری آلاینده ازن می شوند. منشا ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون نیز خودروها و موتورسیکلت های آلاینده و منشا ذرات معلق کمتر از 10 میکرون - که ذرات بزرگتری هستند - عمدتا گرد و غبار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 3 بهمن 1397 شناسه مطلب: 64

به "ازن آلاینده اصلی فصل گرم سال جاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ازن آلاینده اصلی فصل گرم سال جاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید