اردوغان سه شهردار را برکنار کرد، در ترکیه چه خبر است؟

ایرنا نوشت: با روی کار آمدن حزب عدالت و توسعه در سال 2002 میلادی مهمترین وعده حزب آک ایجاد فضای باز سیاسی بود که باعث پیدایش منسجم احزاب سیاسی کرد و رقابت سیاسی با احزاب ترکیه شد و به صورت یک حزب کردی به مجلس راه پیدا کردند.

اردوغان سه شهردار را برکنار کرد، در ترکیه چه خبر است؟

ایجاد فضای باز سیاسی که توانست باعث رشد و شکوفایی جریان سیاسی کُرد شده و به سومین حزب بزرگ ترکیه و به مولفه های معین نماینده سیاسی در سطح کشور تبدیل گردد ولی پس از 2015 میلادی روند معکوس در راستای بسته شدن فضای سیاسی برای نمودها شروع شد.

در انتخابات 2015 میلادی حزب جمهوری خواه برای نخستین بار توانست 13 درصد آرای انتخابات را بدست آورد و مانع تشکیل حکومت تک حزبی در ترکیه بعد از 13 سال توسط حزب حاکم آکپارتی گردد ، اینجا بود که زنگ خطر برای حزب حاکم به صدا درآمد و فشار و محدودیت به شکل گسترده تری در قبال نمودها در دستور کار نهاده شد.

شاید به همین دلیل بود که در هفته های اخیر سه شهردار کرد ترکیه از سوی دولت آنکارا از کار برکنار شدند. بعضی از ناظران این برکناری را امری طبیعی و از حقوق حقه دولت مرکزی عنوان کردند و اما بعضی دیگر نیز این موضوع را نوعی رفتار سیاسی از سوی حزب حاکم علیه اکراد برشمردند.

عدنان سلجوق میزراکلی شهردار دیاربکر، احمد ترک شهردار شهر ماردین و بدعا اوزگوکچه شهردار وان که همگی اعضای حزب دموکراتیک خلق ها هستند به جرایم متعددی از جمله عضویت در سازمان تروریستی متهم شدند.

این شهرداران در جریان انتخابات محلی 31 مارس 2019 انتخاب شده بودند.

عدنال سلجوق میزراکل شهردار دیاربکر با 63 درصد آرا، احمد ترک شهردار ماردین با 56 درصد آرا و بدعا اوزگوکچه با 54 درصد آرا پیروز انتخابات شهرداری های این سه شهر کردنشین شده بودند.

حزب دموکراتیک خلق ها در واکنش به برکناری شهرداران و دستگیری صدها نفر توسط پلیس ترکیه در توئیتی نوشته است که سرکوب و دستگیری مانع پیگیری هدف به حق مان نخواهد شد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در ماه مارس هشداد داده بود که اگر شهرداران عضو حزب دموکراتیک خلق ها مانند پیشینان خود عمل نمایند و با حزب کارگران کردستان مناسباتی برقرار نمایند، بار دیگر برکنار خواهند شد.

ترکیه در سال 2016 میلادی دهها شهردار شهرهای کردنشین جنوب شرق این کشور را به اتهام ارتباط با پ ک ک برکنار و برای آنها جانشنین معین نموده بود.

اردوغان بارها حزب دموکراتیک خلق ها را به ارتباط با پ ک ک متهم نموده است.

اما این که چرا حزب حاکم در شرایط کنونی این شهرداران را از کار برکنار کرد، و رفتاری متمایز از سیاست پیشن خود در قبال نمودها را در پیش گرفت، موضوعی است که باید بیشتر مورد توجه قرار بگیرد.

به اعتقاد کارشناسان فضای باز سیاسی که توسط حزب حاکم عدالت و توسعه (اک پارتی) برای نمودها ایجاد شده بود به نظر تحلیل گران این حزب تبدیل به یک تهدید جدی برای هیئت حاکمه شد و از همین رو دولت نیز تغییر رویه داده و به سیاست های فضای بسته برای نمودها روی آورد که نمونه شاخص آن لغو مصونیت قضایی نمایندگان حزب جمهوری خواه در مجلس ترکیه ، برکناری شهرداران وابسته و معین سرپرست از سوی وزارت کشور ، دستگیری و زندانی کردن فعالان سیاسی که در روند مذاکرات صلح کرد-ترک نقش مهمی داشتند (صلاح الدین دمیرتاش، فیدان یوکسک داغ، ادریس بالوکن، سری ثریا اوندر) و هزاران تن از اعضای این حزب را نام برد و دهها نماینده سیاسی نیز از ترس دستگیری از ترکیه خارج شدند.

هر چند می توان اذعان کرد که طراحان ایجاد فضای باز سیاسی در کشور ترکیه انتظار توسعه گسترده جریان سیاسی نمودها در ترکیه را نداشتند و با توجه به اتفاقاتی که اتفاق افتاده است می توان برکناری شهرداران سه کلانشهر مهم در این کشور پس از شش ماه بعد از انتخابات را نیز تداوم همین سیاست دانست که از سال 2015 حزب حاکم در پیش گرفته، اما این امر را می توان به نوعی بستن فضای سیاسی بر روی نمودها ترکیه نیز دانست. چرا که به نظر می رسد تداوم این امر موجب محدودیت های بیشتری برای اکراد ترکیه و در نتیجه ایجاد نارضایتی در بخش زیادی از جمعیت ترکیه که کُرد هستند، گردد.

بعضی از کارشناسان معتقدند که به هر میزان که دولت و یا نظام حاکم در ترکیه شرایط را برای اکراد سخت و تنگ کند، این موضوع می تواند طرح مباحث مربوط به دموکراسی در ترکیه به ویژه از سوی کشورهای اروپایی مانند آلمان زیر سوال ببرد. گفته می گردد آلمان در بین کشورهای اروپایی بیشترین تعداد نمودهای ترکیه را میزبانی می نماید که یا به صورت آزاد و یا در قالب تشکل های سیاسی گروه ها و اپوزسیون هایی را علیه دولت آنکارا شکل داده اند.

310 310

منبع: خبرآنلاین
انتشار: بروزرسانی: 1 مهر 1398 شناسه مطلب: 293

به "اردوغان سه شهردار را برکنار کرد، در ترکیه چه خبر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اردوغان سه شهردار را برکنار کرد، در ترکیه چه خبر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید