ارائه پرونده ثبت فارابی توسط ایران و قزاقستان به صورت مشترک

معاون میراث فرهنگی کشور با ارائه توضیحاتی در مورد اخبار منتشرشده درباره ثبت فارابی به نام بعضی از کشورهای همسایه گفت: این پرونده به طور مشترک توسط ایران و قزاقستان برای ثبت ارائه شده است که اقدامی معمول در حوزه ثبت مشترک مشاهیر یونسکو است.

ارائه پرونده ثبت فارابی توسط ایران و قزاقستان به صورت مشترک

میراث آریا: محمدحسن طالبیان معاون میراث فرهنگی کشور در این باره اضافه نمود: مثلاً ابوسعید ابوالخیر توسط ایران ثبت شده است، ولی زادگاهش در مهنه ترکمنستان است و ترکمنستان هم به پرونده پیوست. تولد فارابی نیز در شهر فاراب در قزاقستان کنونی است و محل وفاتش در دمشق سوریه است. بنابراین چیزی به اسم مصادره مشاهیر وجود ندارد.

او افزود: کمیسیون ملی یونسکو کاملاً وضعیت مشاهیر بزرگ ایران را رصد می نماید و موضوع مصادره مشاهیر حقیقت ندارد.

طالبیان به پرونده جندی شاپور نیز اشاره نمود و اضافه نمود: جندی شاپور هم توسط ایران ثبت شد، لیکن کشورهای هند، عراق، یونان و ایتالیا هم به پرونده پیوستند یا مثلا میرسیدعلی همدانی توسط ایران ثبت شده لیکن چون آرامگاهش در کولاب تاجیکستان است کشور تاجیکستان هم به پرونده پیوست.

او در ادامه گفت: سهروردی هم توسط ایران ثبت شده، لیکن کشورهای عراق و سوریه هم به پرونده پیوستند چون آرامگاه شیخ اشراق در حلب سوریه است.

طالبیان در ادامه گفت: همه پروندهای ثبت در گروه فرهنگ کمیسیون ملی یونسکو تهیه و تنظیم می گردد. با این وجود معاونت میراث فرهنگی تقاضای جلسه ای فوری با وزارت خارجه و کمیته ملی یونسکو را برای آنالیز دقیق اتفاقات حوزه مفاخر و بزرگان ایران تقاضا نموده است.

او خاطر نشان کرد: با وجود این که این موضوع را کمیسیون ملی یونسکو به عنوان نهاد ملی پیگیری می نماید، معاونت میراث فرهنگی درخواست نموده تا در اسرع وقت جلسه ای با وزارت خارجه و کمیسیون ملی و سایر دست اندرکاران برای آنالیز دقیق موضوع برگزار گردد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 8 مهر 1398 بروزرسانی: 8 مهر 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 308

به "ارائه پرونده ثبت فارابی توسط ایران و قزاقستان به صورت مشترک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه پرونده ثبت فارابی توسط ایران و قزاقستان به صورت مشترک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید