احداث مجتمع مالی کمیته امداد در حریم عمارت آمریکایی ها ، عمارت تاریخی نورمهال در آستانه نابودی نهاده شد

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان نسبت به کم توجهی به عمارت تاریخی نورمهال واکنش نشان داد.

احداث مجتمع مالی کمیته امداد در حریم عمارت آمریکایی ها ، عمارت تاریخی نورمهال در آستانه نابودی نهاده شد

خبرنگاران: پارک پرواز همدان عمارتی به نام آمریکایی ها را در خود جای داده که روزگاری آمریکایی ها در آنجا مستقر بودند. خانه آمریکایی ها در زمان جنگ جهانی دوم محل استقرار سربازهای آمریکایی بوده و به دست آنها بنا شده است. در واقع در جنگ جهانی دوم وقتی نیروهای متفقین در کشور ساکن شدند، آمریکایی ها در خوش آب و هواترین نقطه همدان یعنی تپه نورمهال همدان مستقر شدند. این تپه از لحاظ استراتژیک به تمام شهر مشرف است. پس از نقل مکان آمریکایی ها، تعدادی انگلیسی که برای امر تجارت در همدان فعالیت داشتند، عمارت منسوب به آمریکایی ها را انتخاب نموده و در آنجا مستقر شدند.

عمارت آمریکایی ها بعد از مهاجرت آنها به بخش خصوصی واگذار شد و پس از پیروزی انقلاب توسط دولت مصادره شده و به کمیته امداد واگذار شد تا صرف امور مالی گردد.

عمارت نورمهال (نورمحال) یا همان خانه آمریکایی ها 27 آبان 1385 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید. این بنا که در اوایل دوره پهلوی ساخته شده در 2 طبقه و با سقفی شیروانی و دارای ستون هایی در چهار طرف است و یکی از خانه باغ های زیبای همدان محسوب می گردد.

این بنا که در سال 1380 مورد آنالیز و مستندسازی نهاده شد به دلیل ساخت و سازها در وضعیت بسیار بدی بسر می برد تا جایی که رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان از نابودی آن خبر داده است.

رضوان سلماسی رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان در نطق پیش از دستور جلسه شورای شهر همدان با هشدار نسبت به کم توجهی ها به این بنای تاریخی گفت: نورمهال در آستانه نابودی است و مسئولان برای جلوگیری از ساخت و ساز در عرصه عمارت نورمهال باید هرچه سریع تر چاره اندیشی نمایند.

وی با اشاره به ساخت و ساز در جوار عمارت نورمهال گفت: این عمارت یکی از بناهای واجد ارزش و معرف هویت و تاریخ شهر همدان است و مدیران شهری و مسئولان استانی باید توجه بیشتری به این بنا و حاشیه های ایجاد شده در اطراف آن نمایند.

این عضو شورای شهر همدان گفت: مخالف ساخت و ساز در این عرصه با ارزش هستیم و سال گذشته نیز در صحن شورا جلسه ای در این زمینه برگزار و با توجه به اهمیت تاریخی بودن عمارت نورمهال (نورمحال)، از برج سازی و ساخت و ساز در این عرصه تا مشخص تکلیف نهایی جلوگیری شد و کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز از پیشنهادات ارایه شده استقبال کرد.

سلماسی اضافه نمود: هم اکنون نیز با وجود اعلام آمادگی کمیته امداد مبنی بر استقبال از پیشنهادهای شورا برای حل مشکل این عمارت، از طرف مدیران شهری و استانی اراده ای برای حل آن دیده نمی گردد.

وی با تاکید بر اینکه در کوتاه ترین زمان ممکن نشستی با رویکرد چاره اندیشی برای به دست آوردن راه چاره مناسب برای حفظ بنا برگزار گردد، گفت: اگر اقدامی انجام نگردد، ظرف چند روز آینده شاهد از سرگیری ساخت و سازها برای احداث مجتمع مالی کمیته امداد امام خمینی (ره) در مجاورت عمارت نورمهال خواهیم بود.

رییس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر با اشاره به ارزش بنای نورمهال یادآور شد: حریم ساخت و ساز ساختمان مجتمع کمیته امداد در جوار نورمهال بسیار کم است در صورتی است که یک بنا وقتی واجد ارزش باشد حریم مشخصی برای آن تعریف می گردد و این در حالی است که برای ساختمان نورمهال (نورمحال) حریم مناسبی تعریف نشده است.

وی با بیان اینکه ساخت و ساز در زمین مجاور بنای نورمهال منجر به آسیب رساندن به این عمارت می گردد، گفت: هر چند از نظر قانونی ساخت بنا در جوار عمارت نورمهال حق قانونی کمیته امداد است و ما نیز تابع قانون هستیم اما انتظار می رود با همت و همکاری، راه چاره مناسب برای جلوگیری از ساخت و ساز در این محوطه اتخاد گردد.

منبع: چمدان
انتشار: 25 شهریور 1398 بروزرسانی: 25 شهریور 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 276

به "احداث مجتمع مالی کمیته امداد در حریم عمارت آمریکایی ها ، عمارت تاریخی نورمهال در آستانه نابودی نهاده شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احداث مجتمع مالی کمیته امداد در حریم عمارت آمریکایی ها ، عمارت تاریخی نورمهال در آستانه نابودی نهاده شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید