احتمال مرگ زودرس اولین نوزادان مهندسی ژنتیکی شده دنیا

دوقلوهای چینی که برای اولین بار در تاریخ توسط یک پزشک چینی در رحم مادر برای ایمن شدن در برابر ایدز تحت روش ویرایش ژن کریسپر قرار گرفتند احتمالاً دچار مرگ زودرس شوند.

احتمال مرگ زودرس اولین نوزادان مهندسی ژنتیکی شده دنیا

به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، اولین نوزادان مهندسی ژنتیک شده در جهان نباید انتظار عمر بلندی داشته باشند.

جیانکوی هه دانشمند چینی در سال 2018 ادعا کرد که از ابزار ویرایش ژن موسوم به کریسپر کس 9(CRISPR-Cas9) برای غیر فعال کردن ژن CCR5 در جنین دختران دوقلو به نام لولو(Lulu) و نانا(Nana) استفاده کرده است. وی گفت این دوقلوها از ابتلاء به ویروس اچ آی وی محافظت خواهند شد.

در حال حاضر یک تحقیق منتشر شده در مجله Nature Medicine نشان می دهد که او ممکن است با این کار عمر این دو کودک را کاهش داده باشد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا برکلی پرونده های دی ان ای و مرگ بیش از 400 هزار داوطلب در زیست بانک بریتانیا را که یک پایگاه داده بزرگ ژنتیکی است تجزیه و تحلیل کردند. هنگامی که آنها دی ان ای را با پرونده های مرگ مقایسه کردند، کشف کردند که افرادی که دارای دو ژن CCR5 غیر فعال هستند، 20 درصد سریع تر از بقیه جمعیت نمونه جان خود را از دست داده اند.

دلیل این امر ممکن است این باشد که افراد مبتلا به جهش CCR5 بیشتر به بیماری هایی مانند ویروس نیل غربی (میکروارگانیسمی که باعث شیوع بیماری های مرگبار در اسب ها، پرندگان و انسان ها می شود) یا آنفلوآنزا حساس هستند.

این جهش ها شبیه به همان تغییراتی است دکتر جیانکوی هه در دوقلوها ایجاد کرده است و عمر متوسط این افراد به طور متوسط 1.9 سال کاهش پیدا کرده است.

محققان امیدوارند این مطالعه به عنوان یک هشدار برای کسانی نظیر دانشمند چینی عمل کند. ژن CCR5 نیز مانند بسیاری از ژن ها اهداف و کارکردهای متعددی دارد که ما حداقل برخی از آنها را به طور کامل نمی شناسیم.

از طرفی پیش از این یک تحقیق منتشر شده در مجله Cell نشان داد افرادی که فاقد ژن CCR5 هستند ممکن است پس از سکته یا آسیب مغزی سریع تر بهبود یابند. این نشان می دهد که این ژن می تواند نقش مهمی در عملکرد مغز و همچنین ایمنی بدن داشته باشد. همچنین نشان می دهد که ویرایش ژن می تواند عواقب ناخواسته ای داشته باشد و این یکی از دلایلی است که ما هنوز نباید از ویرایش ژن روی انسان استفاده کنیم.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 8 مرداد 1398 شناسه مطلب: 219

به "احتمال مرگ زودرس اولین نوزادان مهندسی ژنتیکی شده دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال مرگ زودرس اولین نوزادان مهندسی ژنتیکی شده دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید