ابراز آمادگی مسکو برای همکاری هسته ای با کوبا

معاون اول رئیس ستاد کارکنان دولت روسیه شرح داد در صورتیکه کوبا تمایل داشته باشد، روسیه آمادگی دارد تا در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، شریک راهبردی هاوانا باشد.

ابراز آمادگی مسکو برای همکاری هسته ای با کوبا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سرگئی پریخودکو معاون اول رئیس ستاد کارکنان دولت روسیه گفت در صورتی که کوبا تصمیم بگیرد صنعت انرژی هسته ای خود را ایجاد کند، مسکو آمادگی دارد تا در استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای، شریک راهبردی هاوانا باشد.

بنا به گزارش خبرگزاری روسی اسپوتنیک، این مقام روس پیش از سفر 3 و 4 اکتبر (11 و 12 مهرماه) دیمیتری مدودوف نخست وزیر روسیه به کوبا، گفت: آنطور که همکاران کوبایی اطلاع داده اند، قصد ندارند صنعت انرژی هسته ای را در کشور ایجاد کنند اما اگر تجدیدنظر کنند، آن هنگام و قطعاً روسیه آمادگی دارد تا در این زمینه، شریک راهبردی کوبا باشد.

وی ادامه داد: پیش نیازها موجود است که شامل، پرسنل بسیار ماهر، فیزیکدانان حرفه ای و مهندسان هسته ای کوبا می شود که از دانشگاه های جماهیر شوروی و روسیه فارغ التحصیل شده اند.

این دیپلمات روس شرح داد: در حال حاضر بحث هایی درباره پروژه های جذاب در خصوص موضوعات باصطلاح استفاده از اتم صلح آمیز در جریان است. به خصوص ، ما در حال گفت وگودرباره استفاده از فناوری هسته ای در پزشکی و کشاورزی هستیم.

در سال 2016، سازمان هسته ای دولتی روسیه موسوم به روس اتم و وزارت علوم، فناوری و محیط زیست کوبا، در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین، توافقنامه ای را در خصوص همکاری در زمینه استفاده صلح آمیز از انرژی اتمی به امضا درآوردند.

در حالی روسیه و کوبا به دنبال توسعه همکاری دوجانبه هستند که اوایل سال جاری میلادی دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ادامه تلاش های خود برای اعمال فشار به کوبا به دلیل حمایت از دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا، تحریم های شدیدتری علیه این کشور وضع کرد. (جزئیات بیشتر)

ق

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: بروزرسانی: 18 آبان 1398 شناسه مطلب: 440

به "ابراز آمادگی مسکو برای همکاری هسته ای با کوبا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابراز آمادگی مسکو برای همکاری هسته ای با کوبا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید