آغاز نخستین ماموریت تاریخی دو زن در فضا

دو زن فضانورد برای نخستین بار در تاریخ به راهپیمایی فضایی می پردازند. این گونه ماموریت تاکنون یا توسط مردان یا تیم های مختلط انجام می شد.

آغاز نخستین ماموریت تاریخی دو زن در فضا

به گزارش دویچه وله، کریستینا کوخ و جسیکا میر برای نصب یک قطعه در بدنه بیرونی ایستگاه بین المللی فضایی، ایستگاه را ترک کردند. به این ترتیب آنها نخستین تیم زنانه راهپیمایی فضایی در تاریخ فضانوردی به شمار می روند.

قرار بود که این ماموریت در ماه مارس سال جاری توسط کوخ و آن مک کلاین، فضانورد زنی که اکنون به زمین بازگشته است انجام شود اما سازمان فضایی آمریکا (ناسا) بیان نمود که به دلیل محدود بودن لباس های فضانوردی سایز متوسط، این ماموریت به تعویق می افتد.

کریستینا کوخ 14 مارس در نخستین ماموریت فضایی خود وارد ایستگاه بین المللی فضایی شد و قرار است که تا فوریه 2020 در این ایستگاه بماند. در این صورت او رکورد دیگری خواهد زد. تاکنون هیچ فضانورد زنی برای این مدت در ایستگاه فضایی اقامت نداشته است.

پگی ویتسون با 288 روز اقامت در ایستگاه فضایی رکورددار فعلی اقامت یک فضانورد زن در این ایستگاه است.

  • زنان فضانورد پیشگام

در تاریخ فضانوردی برای برابری زن و مرد فعالیت چندانی نشده است. تاکنون نام 200 مرد به عنوان فضانورد ثبت شده است در حالی که تنها 15 زن پیروز به سفر فضایی شده اند.

بسیاری از مردان فضانورد تاکید کرده اند که فضانوردی شغلی بسیار سخت و برای مردان قوی مناسب است. کریستینا کوخ این ادعا را رد کرده و گفته است که در ایستگاه فضایی کسی به این نکته اهمیت نمی دهد که کارهای روزمره را یک زن یا یک مرد انجام می دهد.

فعالیت در این فاصله 400 کیلومتری زمین بسیار خسته کننده است و به گفته ناسا، روزانه دو هزار کالری انرژی نیاز دارد.

  • والنتینا ترشکووا؛ نخستین فضانورد زن

نخستین زنی که از سفینه خارج شد و به راهپیمایی فضایی پرداخت سوتلانا ساویتسکایا، شهروند شوروی سابق بود.

ایستگاه فضایی بین المللی(International Space Station) با مشارکت 16 کشور ساخته می شود و هنوز کامل نشده است. این ایستگاه فضایی در مدار نزدیک زمین و در ارتفاع 330 تا 435 کیلومتری از سطح زمین در حرکت است و هر 90 دقیقه یک بار دور زمین می چرخد.

ابعاد آن 30 x 100 x 100 متر است و وزن آن پس از تکمیل 450 تن خواهد بود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: بروزرسانی: 10 آذر 1398 شناسه مطلب: 491

به "آغاز نخستین ماموریت تاریخی دو زن در فضا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آغاز نخستین ماموریت تاریخی دو زن در فضا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید