شروع عملیات مرمت تزئینات ایوان جنوبی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان

مدیر کل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان کرمان از شروع عملیات مرمت تزئینات ایوان جنوبی و دالان ورودی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان اطلاع داد.

شروع عملیات مرمت تزئینات ایوان جنوبی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کرمان، غلامرضا فرخی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز شنبه 22 دی 97 با اشاره به اینکه بازسازی مقرنس سر در ورودی کاروانسرای گنجعلیخان و مرمت تزئینات ایوان غربی بنای مذکور در سال گذشته انتها یافته است، اضافه کرد: در ادامه طرح مرمتی این بنا، تزئینات ایوان جنوبی و دالان ورودی کاروانسرای گنجعلیخان شروع شده است.

فرخی با بیان اینکه در دالان ورودی این کاروانسرا مقرنسی وجود دارد که پوشیده از تزئینات رایج دوران صفوی است، توضیح داد: این مقرنس در دو قطار و دهانه آن به اندازه عرض دالان از جنس گچ و کاشی معرق ساخته شده است.

او با اشاره به اینکه بخش های تخت مقرنس از جنس کاشی (به شیوه معرق) و سایر آلات مقرنس با گچ بری هایی با عمق بسیار کم و رنگ امیزی شده پوشانده شده است، اعلام کرد: تکنیک اجرایی این گچ بری ها به صورت برش کم عمق گچ به همراه خط اندازی جزئیات (به صورت خط مویی) است که طی این فاز از عملیات مرمتی مورد پاکسازی، خوانا سازی و مرمت علمی قرار خواهد گرفت.

منبع: میراث آریا
انتشار: بروزرسانی: 24 شهریور 1398 شناسه مطلب: 272

به "شروع عملیات مرمت تزئینات ایوان جنوبی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع عملیات مرمت تزئینات ایوان جنوبی کاروانسرای گنجعلیخان کرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید