آدامس 5700 ساله، راز صاحبش را برملا کرد

دانشمندان نمی دانند او چرا آدامس می جویده، آیا می خواسته با جویدن آن نوعی چسب بسازد، می خواسته داندانهایش تمیز شده، می خواسته فشار گرسنگی را کم کند یا اینکه صرفا آدامس می جویده است.

آدامس 5700 ساله، راز صاحبش را برملا کرد

برداشتی هنری بر اساس اطلاعاتی که در آدامس لولا یافت شد

دانشمندان دانمارکی با استفاده از دی ان ای موجود در یک آدامس 5700 ساله، ژنوم (کل ترکیب ژنتیکی) صاحب آدامس را تعیین کردند.

این آدامس در اکتشاف های باستان شناسی در تالابی در سیلتولم در جنوب دانمارک پیدا شده است، جایی که چند هزار سال پیش ماهیگیران در آن ماهی صید می کردند.

جنس این آدامس قطران درخت توس است که از حرارت دادن پوست این درخت به دست می آمده است. قطران توس از دوران پلیستوسن میانه -760 تا 126 هزار سال پیش- بعنوان چسب استفاده می شده است.

هانس شرودر دانشمند دانشگاه کپنهاگ به خبرگزاری فرانسه گفت: این اولین بار است که کل ژنوم یک انسان کهن از دی ان ای به دست آمده از چیزی به غیر از استخوان استخراج شده است. .چون این آدامس کاملا در گل پوشیده شده بود مواد آلی موجود بسیار خوب محفوظ مانده است.

آدامس چند هزار ساله از جنس قطران توس

به گفته پروفسور شرودر، به دست آوردن ژنوم یک انسان باستانی آن هم از دوره هایی که بقایای انسانی از آن باقی نمانده منبعی بسیار ارزشمند برای تحقیقات است.

اطلاعات به دست آمده نشان داد جونده آدامس -که او را لولا نامیده اند- مونث بوده و به احتمال زیاد پوست و موی تیره و چشم آبی داشته است.

بعلاوه، او از نظر ژنتیکی بیشتر به شکارچی- گیاه چین های آن موقع خاک اصلی اروپا شبیه است تا به ژنتیک کسانی که در مرکز اسکاندیناوی زندگی می کردند.

دانشمندان حتی میکروب ها دهان و غذایی را که این زن خورده بود تعیین کردند. با اینکه در آدامس میکروب ها و ویروسی پیدا شدند که می توانند بیماری هایی مثل التهاب لثه یا عفونت تنفسی ایجاد نمایند، ممکن است لولا سالم بوده باشد، چون این میکروب ها می توانند بدون ایجاد بیماری هم در بدن ما زندگی نمایند.

آنالیز مواد غذایی به جامانده در آدامس هم نشان داد که جونده آدامس اردک و فندق خورده بوده است. سن لولا تعیین نیست، اما چون گمان می رود بیشتر بچه ها آدامس می جویده اند دانشمندان حدس می زنند شاید کم سن و سال بوده است.

دانشمندان نمی دانند او چرا آدامس می جویده، آیا می خواسته با جویدن آن نوعی چسب بسازد، می خواسته داندانهایش تمیز شده، می خواسته فشار گرسنگی را کم کند یا اینکه صرفا آدامس می جویده است.

منبع: فرادید
انتشار: 15 بهمن 1398 بروزرسانی: 15 بهمن 1398 گردآورنده: parspic.net شناسه مطلب: 637

به "آدامس 5700 ساله، راز صاحبش را برملا کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آدامس 5700 ساله، راز صاحبش را برملا کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید